Predstavitev župnijske cerkve svetega Petra in Pavla v Osilnici

Župnijska cerkev svetih Petra in Pavla je bila na novo zgrajena v letih 1875 in 1876 ter posvečena 11. septembra 1887. Pred tem je tu stala cerkev iz 14. stol., spremenjena v taborsko cerkev. Sedanja stavba je v obliki grškega križa z zelo kratkimi kraki. Prezbiterij je ožji od osrednjega prostora in ločen od njega s polkrožnim slavolokom. V tlorisu obsega tri obočne pole in triosminski zaključek, vse v novogotskem stilu. Zvonik je ostal od starejše cerkve in ima tri zvonove. Najstarejši je iz leta 1644.

Vsi štirje oltarji, prižnica in krstilnica so izdelani v novogotskem slogu. Glavni oltar je delo Petra Rutarja, iz njegove delavnice so tudi stranski oltarji.

Glavni oltar: V osrednjem delu sta kipa apostolov Petra in Pavla, nad njima so od leve proti desni sv. Atanazija, sv.  Marija učiteljica in sv. Katarina Aleksandrijska. Desno je kip sv. Antona Padovanskega, levo sv. Jurija. Spodaj, levo in desno sta angela.

Desni oltar, sprednji: oltarna slika sv. Marije je iz starejše cerkve. Na levi strani je kip sv. Jožefa in na desni sv. Joahima.
Kip lurške Matere božje je iz Kočevske Reke.

Desni oltar, zadaj: oltarna slika svetih Kozma in Damijana (kopija, original hranijo v Narodni galeriji v Ljubljani), delo Janeza Šubica. Levo je kip sv. Antona Puščavnika, desno sv. Florijana.

Levi oltar: Oltarna slika Poklon Treh kraljev (kopija, original v Narodni galeriji v Ljubljani), delo Janeza Šubica. Levo je kip sv. Apolonije, desno sv. Neže, v sredini Terezija deteta Jezusa.

Križ pri prižnici je delo Petra Rutarja. Križev pot je izdelan v olju na platnu in je delo nemškega slikarja. Krstilnik: kip  sv. Frančiška Asiškega. Na pevskem koru so orgle, ki so delo mojstra Zupana iz Kamne Gorice.

Nagrobni kamen je pod pevskim korom (kostnica). Ima letnici 1877 in 1749 ter napis MISEREMINI MEI IOB 19 CAP (Usmilite se me, Job, 19. poglavje).

Vir: Jože Ožura, knjiga ŽUPNIJA OSILNICA: v deželi Petra Klepca, Ljubljana: Družina, 2009